Nejčastější otázky
Výkonnostní průkaz
Závodníci musí mít vystavený výkonnostní průkaz, který při prezenci předloží organizátorovi závodu. Dále musí splnit veterinární a další podmínky předepsané pořadatelem
Co mám dělat, když ztratím výkonnostní průkaz?
Stačí napsat e-mail, že jste ztratili výkonnostní průkaz na adresu vp@klubagility.cz. Za poplatek obdržíte duplikát.
Jak probíhá na závodech měření psů?
Pejska měří na vašich prvních závodech rozhodčí, i pokud již byl měřen například na výstavě. Při přihlášení na první závod je dobré upozornit pořadatele na nutnost změření a zařazení do příslušné kategorie. Pokud si myslíte, že vám pejsek nebyl změřen správně, můžete měření pejska jednou zopakovat. Pak vám může psa změřit jiný rozhodčí, pokud se na závodech vyskytuje nebo ho změří jiný rozhodčí na příštích závodech (v tom případě ale nemůžete nastoupit na start, protože pejsek nebyl změřen). Pokud i přesto neudete s výsledkem měření spokojeni, můžete se jednou odvolat k výkonnému výboru. Ten sestaví komisi tří rozhodčích, která vám pejska změří. Při odvolání je nutné zaplatit poplatek 1000 Kč. Pokud bude odvolání oprávněné, poplatek vám bude vrácen. Více se dozvíte v Soutěžním řádu.
Od kolika let se mohu účastnit závodů agility?
Věk psovoda není nikterak omezen. Pes musí být starší 18 měsíců. Např. pes narozený 1. ledna 2021 se může účastnit svého prvního závodu už 1. července 2022 (protože v ten den splňuje podmínku dosaženého věku 18 měsíců).
Může se závodů účastnit i pes bez průkazu původu?
Ano. Pouze na Mistrovství světa FCI mohou pouze psi s PP.
Mohu na závodech používat pamlsky či hračky?
Nikoliv. Dejte si prosím pozor, ať odměňujete své pejsky až za hranicí parkuru.
Za jak dlouho po splnění podmínek pro přestup do kategorie A2 musím do této kategorie přestoupit?
Do kategorie A2 již nemusíte povinně přestoupit. Záleží jen na vás.
Startujete poprvé se psem, se kterým již někdo startoval ve výkonnostní kategorii A2 či A3. V jaké kategorii musím nastoupit?
Můžete si vybrat, zda začnete běhat v kategorii A1, nebo můžete startovat v kategorii A2.
Musím nějakým způsobem obhajovat kategorii A3, jak to bylo v minulosti?
Nikoliv, pokud startujete v kategorii A3, můžete zde již zůstat libovolně dlouho a nemusí nic obhajovat. Pokud se rozhodne, může opět startovat v A2, ale pokud bude chtít zase startovat v kategorii A3, musí opět splnit všechny podmínky pro přestup.
Jak získám titul A3Ch?
O přidělení titulu A3Ch. je potřeba zažádat pomocí formuláře zaslaného poštou, nebo elektronicky výborem pověřené osobě. Šampiónem A3 se stává tým, který se ve třech obdobích umístí v soutěži agility výkonnostní kategorie A3 nejhůře na třetím místě bez trestných bodů, a to nejméně třikrát v každém období a u minimálně dvou různých rozhodčích v každém období. První období začíná první splněnou zkouškou A3 dle výše uvedených podmínek, druhé období začíná nejdříve po uplynutí 12 měsíců od splnění 1. zkoušky A3 dle výše uvedených podmínek, třetí období začíná nejdříve po uplynutí 24 měsíců od splnění 1. zkoušky A3 dle výše uvedených podmínek.
Maximální doba pro splnění podmínek není omezena.. Titul je doživotní, má zkratku A3Ch a je součástí jména psa.
Pokud se mi na závodech nebude zdát posouzení rozhodčího, mohu se odvolat?
Proti rozhodnutí rozhodčího se odvolat nemůžete.
Pokud budu na závodech diskvalifikován, mohu tréninkově dokončit běh?
O tomto rozhoduje rozhodčí. Bývá zvykem, že vás nechá si běh dokončit, ovšem je to pouze jeho dobrá vůle a nikterak to vymáhat nemůžete.
Jak je možné, že dva různi rozhodčí posoudí stejnou situaci různě?
Každý rozhodčí si může řád vykládat mírně jinak. Většinou se rozhodčí svojí filozofií posuzování netají a tak je jen na vás, na jaké závody se přihlásíte.
Je v pořádku, že oficiální soutěže (A1, A2, A3) na závodu proběhly s omezením věku a tím bylo případně usnadněno přestoupení do úrovně 3?
Pokud start v soutěžích Agility úrovně 2 nebo 3 omezí věkem psovoda, pak jsou tyto soutěže neoficiální a nejsou zapisovány do VP, a nemohou být započítávány pro splnění podmínek přestupu do A3 nebo získání A3Ch.
Proč až A2? U soutěže A1 nezáleží na tom, zda se nějak omezí účast. Protože pro přestup není důležité umístění, ale splnění podmínky "výborně bez trestných bodů". Čili nezáleží na konkurenci ostatních týmů, ale na obtížnosti a parametrech tratě - kterou stanovuje rozhodčí.
Jinak je tomu ovšem u A2 a A3 - pokud je kritériem nejen výkon (tj. bez trestných bodů), ale i pořadí, tak záleží samozřejmě i na konkurenci ostatních týmů. Čili i na počtu, i na kvalitě. Samozřejmě, když se v takovém případě jakkoliv zúží účast, je splnění "postupu" nebo podmínky pro A3Ch daleko snazší.